ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ БІЗНЕСУ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

Сьогодні йде розв’язана росією війна і тому усім нам необхідно зосередитися на двох основних напрямках: це підвищення військового потенціалу країни та економічне відновлення.
Зараз потрібно докладати максимум зусиль для відновлення роботи вітчизняного бізнесу в усіх можливих формах.
Настав час ідентифікувати та сформувати чітку державну політику, яка допоможе запустити алгоритм ефективного відновлення нашої економіки.
Перший та найпростіший крок – оперативна дерегуляція та оновлення державної політики у податковій та дозвільній сферах. Я маю на увазі спрощення процедури видачі та отримання дозволів, а також ліцензій для будівельної сфери.
Повірте мені, що дерегуляція є універсальним інструментом. Суттєве зменшення адміністративного та податкового навантаження на бізнес дозволить залишати більше коштів в обороті та мати додатковий ресурс у вигляді податків.
На час війни наша держава частково лібералізувала та дерегулювала податкову політику. Так, Закон №2120-IX містить кардинальні зміни щодо єдиного податку, зменшення ПДВ, акцизу на пальне та податкові стимули для великого бізнесу.
Також оновлено спрощену систему оподаткування та надано деякі пільги. Протягом воєнного стану та 3 місяці потому штрафи та пеня з ЄСВ не стягується, а перевірки не проводяться. Це добре, але, я вважаю, замало для відновлення української економіки.
Маю велику надію, це лише перша хвиля новацій, адже кількість непотрібних, недоречних та застарілих норм, з якими вимушені зустрічатися під час роботи будівельні компанії, все ще залишається достатньо великою.
Зазначу, що за останніми оцінками з початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну вже пошкоджено та зруйновано близько 50 мільйонів квадратних метрів житлового фонду. Для того, щоб країна якнайшвидше змогла повернутися до нормального життя, потрібна не лише перемога, а й відновлення економіки та відбудова зруйнованого.
У деяких областях поступово почало відновлюватися зупинене з 24 лютого будівництво житлових комплексів. Одним з таких підприємств, яке працює навіть під час російської військової агресії, є НПО «Созидатель». Попри всі труднощі ми діємо по затвердженому виробничому плану. Хоча зараз це дуже складно і тому ми чекаємо нових кроків від уряду назустріч будівельній галузі.
Адже за рахунок відновлення будівництва й нарощування його темпів економіка підвищиться, більше податків почне надходити до бюджету, з’являться нові робочі місця та збільшиться кількість житла. Але будівельники можуть зіткнутися з деякими труднощами. Не кожен бізнес, навіть якщо він був корисним для економіки в мирний час, буде доцільним під час воєнного стану. Період війни й перший етап відновлення після нашої перемоги відрізняються від мирного часу дефіцитом матеріалів, фінансів та логістичними проблемами, зокрема, з імпортною складовою будівництва.
Навіть для бюджетного житла, де частка імпортних матеріалів до війни сягала інколи лише 20%, а завтра може знадобитися завозити щонайменше 70-80% компонентів. Тому, що це в багатьох випадках енергоємне виробництво, де використовуються газ, скло, арматура, цегла, клінкерна плитка, газобетон тощо… І з подорожчанням газу зростає й без того велика цінова складова. А ще необхідно використовувати імпортне обладнання, яке треба для виробництва сучасних будматеріалів, паливо для транспортування та будівельної техніки…
Якщо сьогодні говорити про малий і середній бізнес, то за даними опитування Європейської бізнес Асоціації, 42% українських підприємців взагалі припинили працювати. Близько третини – призупинили роботу, але хочуть її відновлювати. У повному обсязі нині працює лише 13% малого та середнього бізнесу. Зарплату працівникам виплачують менше третини, а кожен п’ятий підприємець вже не має на це можливості. Переважна більшість роботодавців запропонували своїм співробітникам неоплачувані відпустки.
Тих підприємців, що продовжують працювати, надихає воля до перемоги, а також надія на нові рішення президента, уряду та місцевої влади про підйом економіки та підтримку підприємців на законодавчому рівні.
Треба, щоб усі працювали нормально, міста оживали, а усюди, де немає бойових дій, продовжувалось життя. Умова лише одна – уряд забезпечує нормальну роботу бізнесу в межах закону України.
Ми всі добре розуміємо, що дрібний, середній та великий бізнес повинен працювати на економіку країни, щоб укріплювати її фінансову спроможність та обороноздатність.
Зі всією відповідальністю я кажу, що є такі підприємці та компанії, які не припинили свою діяльність, не кинули все та не поїхали за кордон, а продовжують будувати в рідній Україні, платити усі податки та збори. Наше науково-виробниче підприємство «Созидатель», не дивлячись на всякі труднощі, продовжує роботу над запланованими об’єктами. Сьогодні ми відчуваємо нестачу людських ресурсів та матеріалів. Але, все одно, працюємо та платимо усі податки, які наповнюють бюджет, що сьогодні дуже необхідно нашій країні.
Ми просимо від Президента, уряду і Верховної Ради – зробити так, щоб ми мали змогу оперативно отримувати дозвільні документи на будівельні роботи, продовження договорів оренди тощо.
Якщо керівництво країни хоче, щоб українська економіка, не дивлячись на війну піднімалася – то сьогодні треба готуватися до будівельного «буму». Але для цього треба, щоб дозвільні документи ми не чекали невідомо скільки часі, а їх розглядали і видавали нам в найкоротші терміни.
Наприклад, «Созидатель» будує вже 36 років і все, що треба здавати в дозвільні державні установи, там вже давно є в архівах. Проте, кожного разу у нас вимагають це робити наново і ми довгий час чекаємо рішень.
Вважаю, що треба якнайшвидше прийняти Закон, в якому буде детально описана уся процедура швидкого отримання документів на будівництва і, головне, скільки часу треба чекати. Наприклад, дозвіл – десять днів, а продовження договору оренди – п’ять.
Прекрасно розумію, що це не робиться за один день, але ми готові чекати, і тому сьогодні, звертаючись до центральної влади, конкретно говоримо, що нам треба: спрощуйте!
Усі знають, що таке закон, але особисто я вважаю, що це договір між керівництвом країни і людьми. Це, як звичайний договір між бізнесменами, тільки з однією відмінністю: якщо підприємець не виконав свої зобов’язання, то йому загрожують штрафні санкції. Так давайте зробимо в новому законі відповідальність усіх сторін. Щоб було так, якщо мені вчасно не видали якусь довідку – то штраф має бути накладений на тих, хто затримує цей документ. А зараз як – якщо бізнес щось порушив, то відразу ж купа штрафів, аж до зупинки процесу будівництва, а друга сторона ні за що не відповідає.
Відбудувати зруйноване та звести нове — це пріоритетні завдання на найближчі роки. І щоб швидше відбувалося відновлення економіки – треба скоріше це виконати!
Поки триває безкомпромісна боротьба з агресором, у кожного з нас попереду багато роботи, адже ми розуміємо, що економічний фронт не менш важливий, ніж військовий. Ми повинні бути солідарними з нашими захисниками та здобувати власні перемоги. Але для цього нам вкрай необхідна підтримка влади на всіх рівнях.
Якщо перед усіма підприємцями будівельної сфери з’явиться «зелене світло та шлях без бюрократичних перешкод» – ми будемо надійним економічним тилом нашої держави.

Напишите Ответ или Комментарий